Краще майбутнє в наших руках. Катерина Мазничко

Введення російських військ на територію України сколихнуло весь світ, країна щодня і щогодини потерпає від нових руйнувань та смертей. Ворог не лише руйнує будинки та забирає життя невинних людей, а і намагається повністю знищити наше майбутнє, наші плани, мрії, сподівання та ідеї. Та не треба забувати, що українці сильний, мудрий та терплячий народ. Кожен удар робить нас сильнішими, кожен зруйнований будинок – це місце для побудови іншого та кращого. Кожне розбите серце – це прагнення знайти чи зробити те, що хоч трохи його зцілить. Тож як нам відбудувати країну? Як повернути втрачене? 

По-перше, треба розуміти, що відбудова, покращення рівня життя в України триватиме довго, це потрібно одразу зрозуміти і прийняти. Ті руйнування, що завдала і досі завдає російська федерація дуже великі: будинки сотні людей зруйновані вщент, а міста та важливі стратегічні об’єкти досі потерпають від ворожих ударів. Але кожне знищене старе, потенційна можливість для чогось нового.

Вже зараз треба ретельно обмірковувати плати для подальшого відновлення держави й можливо, вже потроху втілювати в життя на місцях, підконтрольні нашій державі. На жаль, в України вже був досвід відбудови країни після Другої світової війни, було зруйновано понад десять тисяч міст і сіл, але їх відновили і в першу чергу взялися за житловий фонд. Потрібно спиратися на цей хоч і сумний, але корисний досвід. В теперішній час, при більших можливостях в архітектурі, технічних перевагах та сильному духу людей, на мою думку, відбудова країни станеться набагато швидше. У післявоєнний період будуть різні пріоритети, вони будуть визначатися різними потребами та особливостями громад. Для відбудови треба враховувати економічні, геополітичні, соціальні, культурні особливості держави та вимоги сучасної урбаністики.

На мою думку, перш за все, треба приділити увагу саме відбудові людських будинків, велика кількість українців виїхали за кордон через те, що їм просто немає де жити. На даний момент, такі міста як: Ірпінь, Маріуполь, Харків, Охтирка, Буча, Ізюм і багато інших міст, зазнали страшної руйнації і зазнають досі. Місто Ірпінь зазнало найбільших руйнувань, вже 120 архітекторів відвідали місто та планують стратегії для відновлення. Приблизно 900 споруд там зруйновані повністю – йдеться як про індивідуальні будинки, так і про багатоповерхівки, виробничі приміщення й адмінбудівлі. Головна складова для нашого майбутнього – наш народ, це мотивація для кроку вперед. Потрібно брати до уваги потенціал молодих людей, багато талановитих українців  у певних галузях можуть підкинути нових та дієвих ідей. Можливо деяким не вистачатиме досвіду для реалізації намірів, але буде багато свіжих ідей і вже за допомогою фахівців у тій чи іншій галузі можлива буде реалізація. Можна буде проводити конкурси, де українці зможуть висловитись та подати для розгляду свої думки та наміри, дуже важливо заохочувати нові розуми для відбудови. За попередніми оцінками, для того, щоб відбувати все зруйноване в Україні після «Асвабаждєнія», знадобиться від $600 мільярдів до $1 трильйона [1].

По-друге, не менш важливим є психологічне та духовне здоров’я людей. Зараз ледве не кожен громадянин України відчуває війну і всередині себе, майже у кожного є рідні, знайомі, які воюють чи знаходяться на окупованих територіях або там, де ведуться бойові дії. Сотні людей втратили дітей, батьків, рідних, все це несе страшні наслідки для психологічного стану людини. Кожен може отримати посттравматичний стресовий розлад. Навіть бувши в безпеці люди відчувають вину за те, що вони далеко від місця подій та не можуть нічого змінити чи допомогти. І я сама зіткнулась із цією проблемою, це дуже важко, ти відчуваєш себе наче в клітці і безсилля з’їдає щодня. Тому дуже важливо вміти контролювати свої думки.

Для розв’язання цієї проблеми можна буде в кожному місті та за потребою в інших населених пунктах організувати групу людей для психологічної допомоги, щоб вона змогла надаватись наживо та в онлайн, або в телефонному режимі. Головне, щоб вона була доступна для всіх охочих та людей, які потребують цієї допомоги. Головне правильно донести людям, що психологічне та духовне здоров’я дуже важливе, що якщо не вирішити ту чи іншу проблему, буде важко жити далі. Деякі синдроми одразу не з’являються і не сильно бентежать, але вони можуть загостритись і це призведе до погіршення стану людини, а це вже буде впливати і на оточуючих людей. Потрібно зрозуміти, що тільки сильна та здорова нація зможе відбудувати свій дім та свою державу.

По-третє, важливим елементом для відбудови нашої держави, є підтримка країн союзників. Вже зараз вони говорять про матеріальну і не тільки допомогу Україні, це дуже важливо і з відповідальністю потрібно до цього відноситись. Треба максимально та дуже раціонально скористатись цією допомогою і обов’язково подякувати їм за це. Адже це велика можливість у сто разів краще відбудувати нашу країну. Архітектурні плани, ідеї закордонних фахівців зможуть надати нам колосальні перспективи для кращого майбутнього. Це потребуватиме великого контролю як з боку нашої держави, так і з боку закордонних представників, потрібно ретельно перевіряти на що виділяються кошти та чи використані вони за призначенням. Кожен вклад у справу потрібно перевіряти та запевнитись у правильні та якісній реалізації. 

Отже, як бачимо, відбудова нашої країни це тернистий шлях. Від кожного громадянина буде залежати доля України, кожен вклад в розвиток держави – це крок у щасливе майбутнє. Ще в 2019 році, коли Володимира Зеленського обрали президентом України, він сказав такі слова: «Кожен з нас – президент, не 73%, які за мене голосували, а всі 100% українців. Це не моя, це наша спільна перемога і шанс, за який ми несемо спільну відповідальність. Не тільки я приймав присягу, а кожен з нас поклав руку на Конституцію і кожен з нас присягнув народу» [2]. Зараз як ніколи український народ повинен вистояти цю вікову боротьбу за життя нашої держави. Саме зараз дуже важливий історичний момент, про який будуть говорити через сотні років. Та хвилина для побудови нової, сильної, сучасної, європейської країни, де кожен українець поклав свій камінчик у могутню фортецю під назвою Україна, якій жоден ворог не загроза. Це наш шанс на краще майбутнє.

Список використаних джерел

  1. Відбудова зруйнованих росіянами міст і сіл: із чого починати. Укрінформ. 05.05.2022 р. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3475946-vidbudova-zrujnovanih-rosianami-mist-i-sil-iz-cogo-pocinati.html (дата звернення: 04.07.2022 р.)

Зеленський: Кожен із нас – президент, всі 100 % українців. НВ. 20.05.2019 р. URL: https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/zvernennya-zelenskogo-kozhen-z-nas-prezident-50022424.html (дата звернення: 04.07.2022 р.)