Відбудова країни: виклики, можливості та завдання. Тетяна Шворінь

«Ми унікальна нація. У нас хліборобів морили голодом. Режисери ставили спектаклі у концтаборах. Поетів закопували у вічну мерзлоту. У кого ще є атомний саркофаг? А у нас є» [1].  Колись так сказала українська поетеса Ліна Костенко. І дійсно, початок XXI століття стало справжнім випробуванням на зрілість для української держави та суспільства. Помаранчева революція 2004-2005, Революція Гідності 2013-2014 років, агресія Росії та тимчасова окупація нею Криму і частини Донецької та Луганської областей у 2014 році, а також велика відкрита війна Росії на знищення України в 2022 році. Кожне потрясіння відкривало для України нові можливості, проте також породжувало виклики та завдавало втрат.  

Нині в нашій країні склалася дуже нелегка ситуація і наскільки довго це все триватиме – нікому не відомо. Україна проходить екзистенційне випробовування війною, яку розв’язала Росія. У цій війні наша держава щодня зазнає безпрецедентних людських втрат, масштабних фінансово-економічних збитків, значного нищення створеного впродовж багатьох років промислово-інфраструктурного потенціалу. Це чи не один з найтяжчих викликів для нашої держави. І перш за все це виклик на право бути нацією, на право просто існувати в цьому світі.

   Але будь-які виклики дають можливості. Рано чи пізно війна закінчиться, і нам потрібно буде відновлювати країну, повертати бізнес, залучати міжнародні компанії та людей. Кращим чи гіршим стане життя після війни – багато в чому залежатиме від нас. Тому кожен українець, починаючи від посадовців, власників бізнесів до волонтерів і простих робочих, проявляючи стійкість та готовність до роботи в умовах турбулентності, має свої завдання на шляху відбудови неньки України.

   Лишаються відкритими питання: чи здатні ми зробити якісний ривок після перемоги, аби повернутись хоча б до того рівня ВВП, який був минулого року, і скільки на це піде часу? Очевидно, що так, але за умов, якщо ресурс допомоги, наданий для відновлення, буде під надійним контролем, для чого буде потрібна кардинально нова антикорупційна політика та докорінні зміни в системі управління країною.

           Народні депутати на чолі з президентом повинні вдосконалювати реформи, розпочаті до війни та узгодити своє законодавство з європейським. 

Економісти повинні спрямовувати всі свої зусилля на відновлення економіки та стабільному її розвитку. Тож потрібно змінювати законодавство для бізнесу та підприємництва і виходити на європейські ринки.

       Україна отримала шанс на прискорене здобуття членства в ЄС, тому планування відбудови та регіонального розвитку уже сьогодні потрібно гармонізувати з європейськими правилами, здобувати тут досвід та формувати довіру зарубіжних партнерів до наших планів та їх реалізації.

        Юристи повинні задокументувати збитки, щоб на офіційному рівні країна-агресор була притягнута до відповідальності за всі скоєні воєнні злочини в міжнародних судах.  

      Архітектурні бюро та IT-організації мають виконувати одне з важливих завдань – відбудувати нашу державу в прямому сенсі. Війна дала потужний поштовх до змін і розуміння, що варто відходити від застарілих стандартів будівництва та впроваджувати справді нові європейські технології. Оновлювати та будувати комфортні міста і ставити у центр саме людину та її потреби. Будувати суспільство мобільне і без бар’єрів – це майбутнє для розвитку української держави.

       Але це все буде з часом. Відразу після закінчення бойових дій необхідно в першу чергу відновити інфраструктуру. Побудувати зруйновані лікарні та школи, забезпечити тимчасовим помешканням людей, які цього потребують. Також потрібно не забувати про гуманітарну допомогу, яка на той час буде необхідною, як і сьогодні. 

    Президент своїм указом від 21 квітня 2022 року створив консультативно-дорадчий орган – Національну раду з відновлення України від наслідків війни. На думку спеціалістів, першочергові завдання Національної ради є такими:

– створення плану заходів з повоєнного відновлення та розвитку України;

– визначення та напрацювання пропозицій щодо пріоритетних реформ;

– підготовка стратегічних ініціатив, проєктів нормативно-правових актів.

Створені робочі групи займаються питаннями відновлення та розбудови інфраструктури, будівництва, містобудування, модернізації міст та регіонів.

     У своїй промові на Міжнародній конференції з питань відновлення України в Лугано (Швейцарія) Президент України В. Зеленський закликав весь демократичний світ партнерам приєднатися до проєкту відбудови української держави. Це буде найбільший проєкт нашого часу – економічний, технологічний, соціальний, а головне – світоглядний. Президент відмітив, що відбудова України буде найбільшим внеском у підтримку глобального миру[2].

Так, відновлення – це тривалий і непростий процес, але з міжнародною підтримкою, я впевнена, він буде набагато легшим.

      Безперечно, Україна у складний час війни виявилась досить згуртованою країною. Одним із важливих чинників територіальної згуртованості України є міцний каркас головних міст: Київ – північ, Львів – захід, Харків – схід, Дніпро – центр, Одеса – південь. Тому удари ворога по ключовим містам каркасу є не випадковими. Відновлення цього каркасу, з`єднання цих міст між собою, досягнення максимального взаємодоповнення економік, освітнього та культурного простору цих міст є запорукою цілісності України та її прискореного розвитку, тому є пріоритетом номер один у відновленні.

            А ви помітили, що в Україні відзначається нечуване зростання соціального капіталу – нині «ми» переважає над «я»? Саме це дає вагомі підстави для оптимізму, тому Україні важливо використати цей суспільний підйом. І водночас важливо задіяти потенціал нових лідерів – голів військових адміністрацій, волонтерів. Адже відбудова здійснюватиметься людьми.

       На щастя, моя родина не потрапила під окупацію та обстріли. Але в нашому селі є сім’ї – переселенці, і мені болить, коли я бачу стареньких чи дітей, які змушені покинути рідні нажиті місця. Тому вважаю, що основним завданням відбудови держави і найціннішим активом майбутнього є насамперед люди. Тож потрібно орієнтуватись саме на них. 

      Так, нам буде дуже нелегко, це буде не швидко, можливо, буде і боляче. Але це виклик. І його ми маємо здолати. І здолаємо обов’язково. Тому що (знову звертаюся до Ліни Костенко) : «А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни» [1].   

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:

1. Ліні Костенко — 92. Її пророчі вірші про Україну, війну і свободу [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://osvitoria.media/experience/lini-kostenko-92-yiyi-prorochi-virshi-pro-ukrayinu-vijnu-i-svobodu/

2. Відбудова України буде найбільшим внеском у підтримку глобального миру – промова Президента на Міжнародній конференції з питань відновлення України в Лугано [Електронний ресурс]. – 2022. – Режим доступу до ресурсу: https://www.president.gov.ua/news/vidbudova-ukrayini-bude-najbilshim-vneskom-u-pidtrimku-globa-76261