Психічне здоров’я українців, та як його можна покращити. Світлана Чайка

Запитання, відповідь на яке я розкриваю в даній роботі, звучить так:

″Чи вважаєте Ви доречним відвідувати психолога, коли відчуваєте тривожність або інші симптоми, з якими не можете впоратися після війни ?″

На мою думку, дане питання є актуальним серед українців. В наш час ми дуже часто ігноруємо такі явні ознаки, на які треба звертати увагу та боротися з цим станом, тому що цей стан можна дуже легко запустити і тоді в гіршому випадку людина буде відчувати себе погано як морально, так і фізично. Відчувати всі ці симптоми тривожності, нестабільного настрою, агресії і т. д. – все це є нормою для нас, ніхто від цього не застрахований. В даній ситуації я рекомендую відвідати психолога, це може бути як друг, так і спеціаліст у даній сфері, який володіє знаннями та практичними навичками. Існує стереотип що до психологів звертатися неможна, мовби навіщо розповідати чужій людині, що в тебе на душі, навіщо ділитися переживаннями, хоча дуже часто саме візит до психолога допомагає структурувати свої тривожні думки, зрозуміти їх незначущість та пережити якісь життєві ситуації та просто викинути їх з голови, проживши їх один раз.

Насамперед хочу навести інформацію щодо емоційного стану українців:

за час масштабної війни з росією індекс емоційного напруження українців зріс із 2,7 до 3,5. Як наслідок, майже половина населення оцінює свій стан як дуже напружений або напружений. Спокійними виявилися лише 8 відсотків опитаних. Для порівняння, до вторгнення окупантів цей показник коливався в межах 22-26 відсотків*.

 Після закінчення війни наш емоційний стан швидше за все поліпшиться, але це може бути ненадовго, в деяких випадках нас може накрити ще дужче, чим було за минулих обставин. 

Я розглядаю дане питання через власний досвід, з яким я зіштовхнулась. Нажаль тривожність як відчуття мені дуже добре знайоме, спочатку я не звертала на це своєї уваги, але з часом це відчуття нікуди не поділось, проте в моїй ситуації мене виручив мій друг, який сам запропонував свою допомогу, бо в нього були дуже корисні знання з психології і, яка я була здивована коли після звичної розмови, я побачила свою проблему, переосмислила і відпустила її. Звісно все було не так легко як здається, проте воно того варте, головне регулярність і хороший спеціаліст.

Я гадаю, що нам дуже потрібні Центри психологічної допомоги громадянам, які надаватимуть допомогу психологічного плану. Доцільно розвинути мережу подібних закладів по всій Україні. Послуги, які там будуть надаватись в офлайн та онлайн форматах, це психологічні консультації, співбесіди та терапія для тих, хто її потребує.

Консультації та співбесіди будуть безкоштовними, а сама терапія буде платною, проте не за космічні кошти, а за цілком прийнятними коштами, якими можна буде віддячити психологам, які будуть надавати дану допомогу. Питання яке наразі нас турбує: «Що ж дасть даний центр громадянам, якщо його реалізувати?»

По-перше, саме такі зміни як Центри психологічної допомоги громадянам позитивно вплинуть на життя українців, саме вони допоможуть оговтатися після такої затяжної та страшної війни.

Для кожного з нас існують власні пріоритети, яким ми надаємо перевагу і дуже часто це не те, що є дійсно важливим для нас в даний час, в дану хвилину. Пояснення того, чого ми безпосередньо не звертаємося до спеціалістів, коли цього так потребуємо криється в таких чинниках, як: банальна лінь, нестача коштів в родині та переконання себе іншими, що тобі це не потрібно. Проте коли дана допомога у формі консультації в Центрі психологічної допомоги громадянам буде безоплатною та ще й у власному місці, вірогідність того, що людина прийде дуже велика. Я впевнена, коли вона прийде один раз, вона не боятиметься йти до нього і в 5 раз, бо вона зрозуміє, що нічого страшного в цьому немає: їй лиш просто хочуть допомогти, от і все.

По-друге, ми станемо на крок ближче до Європейського Союзу, де незалежно від віку кожен звертається за допомогою до спеціаліста і досить швидко переборює проблему як хворобу. А далі все просто – він проживає своє життя в гармонії з собою, без конфліктів з самим собою.

Звісно слід не забувати, що Україна є досить прогресивною країною в плані громадян, вони звертаються по допомогу, проте це не таке поширене явище, як в інших країнах, де навіть на роботі дають перерву, яка являє собою або ж спортивний відпочинок, або психологічну допомогу і тому подібне.

По-третє, завдяки даним послугам які будуть надаватися населенню, люди зможуть дуже ефективно працювати на користь держави, вони будуть вмотивовані швидко відбудувати власну країну та жити в країні миру та любові. Коли в нас все добре в емоційному стані, коли ми відчуваємо себе щасливими від власного життя, від того які ми насправді.

Я прагну, щоб люди зрозуміли, що говорити про свої думки, переживання з психологом нормально, це так ж сама норма як ходити до лікаря, просто в лікаря ми обстежуємо своє тіло, а з психологом свою душу, яку ми дуже добре відчуваємо в собі. Всі ми люди можемо допомогти один одному, а держава повинна піклуватися про своїх громадян. В даному випадку держава допоможе своїм громадянам, якщо реалізує програму зі створення мережі Центрів психологічної допомоги громадянам. Дана програма буде виправдана покладеними на неї очікуваннями поліпшення психоемоційного стану населення. Саме від внутрішнього стану людини залежить наше з вами життя, часом непередбачуване, але все ж наше – вільне!

Електронна пошта авторки: svitlana.chaika@st.pdaa.edu.ua

*Джерело: Українці під час війни демонструють хороший рівень життєстійкості – результати опитування. Є. 13.04.2022 р. URL: https://ye.ua/syspilstvo/58611_Ukrayinci_pid_chas_viyni_demonstruyit_horoshiy_riven_zhittyestiykosti_—_rezultati_opituvannya.html (дата звернення: 05.07.2022 р.)