Відбудова країни: виклики, можливості та завдання. Марія Акрибай

Нещодавня заява прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо експорту української електроенергії в Європу ще раз запевняє, що Україна має величезний потенціал в сфері енергетики. Та навіть до війни наша система електропостачання мала багато недоліків, одним з яких була застаріла національна електромережа. В  Україні станом на червень 2021 року спостерігався один з найнижчих показників якості електропостачання у Європі – відключення світла складають майже 700 хвилин на рік[4]. Були застосовані заходи для стабілізації старої системи та вони виявилися не зовсім ефективними. Наприклад, зміни визначені положеннями Закону України «Про ринок електричної енергії» (зі змінами, внесеними  Законом України № 810-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії»).  З 1 січня 2021 року виробники електроенергії за «зеленим» тарифом несуть часткову відповідальність перед державним підприємством «Гарантований покупець» за небаланси[2]. 

Дослідивши це питання глибше, можна прийти до висновку, що є набагато ефективніші способи стабілізації мережі – її оновлення та децентралізація. 

Технологія smart grid відома у всьому світі саме, як технологія модернізації мереж за допомогою цифрових технологій. Системи smart grids відслідковують та керують постачанням електроенергії до споживача зі всіх джерел виробництва енергії. Це комплекс новітніх пристроїв та механізмів, запроваджених у мережу для покращення її ефективності.

Основною технологією «розумних» мереж є smart meters (розумні лічильники). Вони складаються зі складного вимірювального і обчислювального обладнання та спеціального програмного забезпечення. Це дозволяє «інтелектуальним» лічильникам виконувати функції зберігання та передачі інформації. Такі технології надають точну інформацію щодо споживання електроенергії, аналізуючи яку, можна оптимізувати роботу мережі та зменшити попит на електроенергію.

Така здатність до постійного аналізу інформації, виявлення проблем та їх вирішення призводить до того, що система стає більш незалежною і стійкою. Це явище має назву self-healing (самовиліковування). Багато в чому self-healing можливе завдяки всеохоплюючій роботі датчиків та автоматизованим механізмам контроля.

Але для того, щоб мережа самостійно виявляла збої та реагувала на них без втручання людини, потрібно, щоб мережа контролювалася локально (на певній обмеженій ділянці).  На допомогу приходить децентралізація мережі. В чому вона полягає? Це процес, коли споживач сам стає активним елементом електромережі. Він сам виробляє енергію. 

Також важливим аспектом децентралізації національної мережі є впровадження мікро енергосистем(microgrids), що спрямовані на розвантаження загальної мережі і задовольняють потреби споживачів. Мікро енергосистеми надають можливість розподілити енергію, що згенерована близько до її споживання. Таким чином мережа стає більш стійкою до перевантажень і більш незалежною від основних постачальників енергії. Тому так важливо заохочувати звичайних людей до виробництва енергії. Це стимулюватиме не тільки сектор економіки, а ще й матиме вплив на влаштування національної електромережі.

Порівняно з країнами ЄС, індекс середньої тривалості довгих перерв в електропостачанні в системі в Україні значно вищий [1]. Ступінь зносу електромережі України в середньому становить близько 50%, а по деяким операторам систем розподілу досягає навіть показника в 70%[3]. Це призводить до значних втрат в електричних мережах, які станом на вересень 2021 роки перевищували 10%. Застосування нових технологій призведе до підвищення показників ефективності енергопостачання і подальшого розвитку енергетичної сфери.

Фейсбук авторки

Джерела

1.https://ua-energy.org/uk/posts/saidi-perervy-v-elektropostachanni-u-2019-rotsi

2. https://www.gpee.com.ua/about_us

3.https://energy365.com.ua/tpost/13j8k3ljh1-mnenergo-rozrobilo-kontseptsyu-vprovadzh

4.https://eba.com.ua/vidklyuchennya-svitla-v-ukrayini-krashhe-ne-stane-yakshho-ne-vykorystaty-dosvid-yevropy/